Gaiss-ūdens siltumsūkņi
Siltumsūkņi izmanto āra gaisa siltumu, lai apsildītu telpu ar radiatoru, īstenotu zemgrīdas apsildi un nodrošinātu karsto ūdeni. Siltumsūknis ir neticami universāls, tāpēc tas ir ideāla izvēle neatkarīgi no situācijas – gan jaunbūvēs, gan renovētās mājās, kā arī kā tradicionālā gāzes boilera aizstājējs. Tie ir piemēroti arī dzīvokļiem, jo āra iekārtai ir nepieciešama tikai neliela platība.
Gaiss-ūdens siltumsūkņu veidi
Split
Split ir aprīkots ar āra iekārtu, kas savienota ar iekštelpu hidroniku un iekštelpu karstā ūdens tvertni. To var uzstādīt sertificēts uzstādītājs.
Mono
Mono āra iekārtā ir hidrauliskā iekārta, un to var uzstādīt santehniķis. Iekārta tiek savienota ar iekštelpu mājsaimniecības karstā ūdens tvertni.
Mono R290 (jauns)
EHS Mono R290 – apsildes risinājums dzīvojamajām mājām. EHS Mono R290, kas pieejams plašā jaudas diapazonā -5, 8, 12 un 16 kW, izmanto R290: aukstumaģentu ar daudz zemāku GWP (tikai 3), salīdzinājumā ar citiem aukstumaģentiem.
Mono augstas temperatūras HT
Mono HT Quiet risinājums ir līdzīgs mūsu Mono risinājumam, taču tas spēj nodrošināt augstu ūdens temperatūru, radot zemu trokšņa līmeni. Tas ir ideāli piemērots dzīvojamo ēku renovācijai.
Jautājumi un atbildes
Siltumsūknis ir daļa no apsildes un dzesēšanas sistēmas, un tas tiek uzstādīts ārpus mājas. Vēsākos mēnešos siltumsūknis ievada siltumu no aukstā āra gaisa jūsu mājoklī, bet siltākos mēnešos tas izvada siltumu no iekštelpu gaisa, lai atvēsinātu jūsu mājokli. Gluži vienkārši – siltumsūkņis var nodrošināt vēsumu vai siltumu un vienlaikus arī nodrošināt mājsaimniecības karsto ūdeni.
Split un Mono tipa siltumsūkņi
Izvēloties gaiss-ūdens siltumsūkni, ēkas platība ir viens no svarīgiem faktoriem, bet nav vienīgais kritērijs. Lai pareizi izvēlētos siltumsūkni, ir jāņem vērā arī citi aspekti, kas ietekmē nepieciešamo jaudu un efektivitāti. Šeit ir galvenie faktori, kas jāņem vērā:
1. Ēkas platība:
Platība noteikti ietekmē to, cik liela siltumsūkņa jauda ir nepieciešama, jo lielākām ēkām nepieciešams vairāk enerģijas apsildīšanai. Tomēr platība ir tikai sākotnējais rādītājs, un to nevar izmantot kā vienīgo izvēles kritēriju.
2. Ēkas siltumizolācija:
Siltumizolācijas kvalitāte ir būtisks faktors. Labi izolētas mājas ar moderniem logiem, durvīm un izolāciju prasa mazāku siltuma jaudu nekā slikti izolētas mājas ar siltuma zudumiem. Liela māja ar izcilu izolāciju var prasīt mazāk jaudīgu siltumsūkni nekā mazāka māja ar vāju izolāciju.
U-vērtība (siltuma caurlaidība) logiem un sienām var ietekmēt siltuma zudumus.
3. Klimata apstākļi:
Āra temperatūra un klimats ir izšķiroši faktori. Aukstākos reģionos būs nepieciešams jaudīgāks siltumsūknis vai pat divpakāpju sistēma, lai uzturētu komfortablu temperatūru ziemā. Siltākos reģionos var pietikt ar mazāk jaudīgu iekārtu.
4. Apsildāmo telpu tips:
Grīdas apsilde vai radiatori: Siltumsūkņa jauda būs atkarīga arī no apkures sistēmas tipa. Grīdas apsilde prasa zemāku temperatūru nekā tradicionālie radiatori, kas nozīmē, ka siltumsūknis darbosies efektīvāk un ar mazāku jaudu, ja tiek izmantota grīdas apsilde.
5. Karstā ūdens patēriņš:
Ja siltumsūknis tiks izmantots arī karstā ūdens sildīšanai, jāņem vērā arī karstā ūdens patēriņš ģimenē vai ēkā. Lielāks karstā ūdens patēriņš prasa lielāku jaudu.
6. Energoefektivitātes rādītāji:
COP (Coefficient of Performance) jeb efektivitātes koeficients nosaka, cik daudz siltuma siltumsūknis var saražot attiecībā pret patērēto elektroenerģiju. Jo augstāks COP, jo efektīvāks ir siltumsūknis. Izvēloties siltumsūkni, ir svarīgi izvērtēt tā efektivitāti dažādās temperatūrās.
Gaiss-ūdens siltumsūkņa āra bloka uzstādīšana bēniņos parasti nav ieteicama vairāku iemeslu dēļ:
1. Gaisa cirkulācija:
Gaiss-ūdens siltumsūkņa āra bloks ir veidots tā, lai tas absorbētu siltumu no āra gaisa. Tādēļ tam ir nepieciešama laba gaisa cirkulācija, lai tas varētu efektīvi darboties. Bēniņi, īpaši ja tie ir slēgti vai slikti ventilēti, var ierobežot gaisa plūsmu, kas negatīvi ietekmē siltuma ieguvi un vispārējo efektivitāti.
2. Pārkaršana:
Bēniņi vasaras laikā var kļūt ļoti karsti, jo tie atrodas tieši zem jumta un nav labi izolēti vai vēdināti. Siltumsūkņa darbība šādā vidē var samazināt tā efektivitāti un radīt pārmērīgu slodzi uz iekārtu, kas var novest pie tās bojājumiem vai pārkaršanas.
3. Skaņas izolācija:
Lai gan mūsdienu siltumsūkņi ir salīdzinoši klusi, tie tomēr rada zināmu troksni (ventilatoru un kompresoru darbības rezultātā). Bēniņos šis troksnis var kļūt dzirdams apdzīvotajās telpās zem tiem, kas var radīt diskomfortu.
4. Sistēmas apkope:
Gaiss-ūdens siltumsūknim nepieciešama regulāra apkope. Ja āra bloks ir uzstādīts bēniņos, piekļuve tam var būt sarežģīta, kas apgrūtinātu servisu vai remontdarbus.
Ieteikums:
Siltumsūkņa āra bloku vajadzētu uzstādīt ārpus telpām, labi vēdinātā vietā, kur tam ir brīva gaisa plūsma. Parasti tas tiek novietots ārpus ēkas uz zemes vai pie sienas, lai nodrošinātu optimālu efektivitāti un vieglu piekļuvi apkopes darbiem. Ja ir bažas par tā vizuālo izskatu vai aizsardzību no laika apstākļiem, var uzstādīt piemērotu jumtiņu vai dekoratīvu ekrānu, bet vienmēr jāatstāj pietiekama ventilācija.
Gaiss-ūdens siltumsūkni var uzstādīt dzīvoklī, tik jāņem vērā āra daļas novietošanas iespējas. Jāsaskaņo ar ēkas pārvaldnieku, kur drīkst novietot āra bloku.
Ēkas apkurināmā platība, siltumavota veids (zemgrīdas apkure vai radiatori), ēkas energoefektivitātes aprēķins, karstā ūdens patēriņš.
Vairāki faktori varētu būt par iemeslu. Pirmkārt, jāpārliecinās, ka iekārta izvēlēta atbilstošas jaudas, balstoties uz ēkas siltuma zudumiem un vēlamo iekštelpas temperatūru. Ja iekārta iepriekš sasniegusi vēlamo temperatūru, bet kāda iemesla rezultātā, šobrīd temperatūru sasniegt nespēj, tad noteikti jāsazinās ar iekārtas uzstādītāju. Pastāv iespēja, ka iekārta ir bojāta un nepieciešams servisa remonts.
Akumulācijas tvertne apkures sistēmā ir lieks enerģijas zudums, tādēļ jāizvērtē visi iespējamie varianti, lai izvairītos no tvertnes uzstādīšanas.
Akumulācijas tvertne nepieciešama šādos gadījumos:
- Ja apkures avots ir gan siltās grīdas, gan radiatori. 2-zonu sistēma.
- Ja nepieciešams kontrolēt visas zemgrīdas apkures cilpas un nespējam nodrošināt pastāvīgi 30-40% atvētu plūsmu apkures sistēmā.